خانه / خارجی / افت فشار آب در اصفهان برای جلوگیری از جیره‌بندی

افت فشار آب در اصفهان برای جلوگیری از جیره‌بندی


افت فشار آب در اصفهان برای جلوگیری از جیره‌بندی

سلامت نیوز: برای جلوگیری از قطعی و جیره‌بندی آب در اصفهان که در وضعیت قرمز تنش آبی قرار دارد افت فشار آب شدید اعمال می شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، ۶ شهر اصفهان، بندرعباس، بوشهر، شیراز، کرمان و مشهد با جمعیتی بالغ بر ۱۰ میلیون نفر در وضعیت قرمز از لحاظ همخوانی نداشتن مصرف با تأمین آب قرار دارند.

در حال حاضر ۳۳۴ شهر در کشور در معرض تنش آبی قرار دارند که ۱۰۷ شهر در وضعیت قرمز هستند که نام ۶ شهر بزرگ اصفهان، شیراز، بندرعباس، بوشهر، کرمان و مشهد نیز در این لیست به چشم می‌خورد که نیاز مصرف آن‌ها ۲۰ درصد از تولید آب بیشتر است.

یکی از شهر‌هایی که در سال جاری همواره کانون توجه قرار گرفته و مشکلاتی برای کشاورزان آن نیز ایجاد شد شهر اصفهان بود. تجمع کشاورزان اصفهانی و اعتراض نسبت به حقابه زاینده‌رود باعث شد تا مسئولان وزارت نیرو، جهاد کشاورزی و استانداری اصفهان به تکاپو افتاده تا مشکل را به هر شکل ممکن برطرف کنند.

اما این روز‌ها شرکت آب و فاضلاب اصفهان برای مدیریت مصرف آب شرب و پاسخگویی به مشترکان این شهر بهترین راهکار را در افت فشار دیده است.

اگر چه این اقدام افت فشار آب به نوعی قطعی آب و جیره‌بندی آب را برای مشترکان به ارمغان نیاورده، اما مشکلات زیادی برای طبقات بالا در آپارتمان‌ها ایجاد کرده است.

این اقدام که با هدف توزیع مناسب و بهتر آب بوده است باعث شده تا مشترکان اقدام به خرید مخازن و ذخیره آب کنند.

گزارش‌ها حاکی از این است که استانداری اصفهان نیز اقدام به اعزام نماینده و مذاکره با کشاورزان برای ایجاد وفاق کرده است تا بتواند تا حدودی حقابه زاینده‌رود را برای مصرف کشاورزان کاهش دهد تا مشکلی در تأمین آب شرب مشترکان خانگی ایجاد نشود. در حال حاضر مشکل اصلی کاهش برداشت آب از حقابه زاینده‌رود است که حدود ۳۰۰ هزار لیتر در ثانیه است.

در حال حاضر در پشت سد زاینده رود که ظرفیتی در حدود یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون متر مکعب دارد بالغ بر ۳۰۰ میلیون متر مکعب آب ذخیره شده است بنابراین تلاش وزارت نیرو بر این است تا با مدیریت مصرف و کاهش برداشت آب توسط کشاورزان از تابستان عبور کنند.

شاهین پاکروح معاون نظارت بر بهره‌برداری آبفا در خصوص برنامه‌هایی که برای عبور شهر‌های دارای تنش آبی انجام خواهد شد گفت: ۵ محور و برنامه برای این شهر‌ها در نظر گرفته شده است که مهم‌ترین این برنامه‌ها مدیریت تقاضا و مصرف، کاهش تلفات، افزایش ظرفیت تولید با حفر چاه جدید، تداوم خدمات‌رسانی و فرهنگ‌سازی است.

پاکروح با اشاره به اینکه سال گذشته ۲۸۹ شهر کشور دچار تنش آبی شده بودند، یادآور شد: با اجرای پروژه‌های یاد شده در تلاش هستیم تا امسال تنش آبی را در شهر‌های مختلف کشور به حداقل برسانیم. سال گذشته در ساعتی از شبانه روز به ویژه بین ساعت ۱۴ تا ۱۶ و بسته به نوع اقلیم و درجه حرارت مناطق مختلف میزان تولید ما کمتر از میزان مصرف مردم بوده است که بخشی از این کمبود را با مدیریت فشار در شبکه و ذخیره آب در سد‌ها مدیریت می‌کردیم.

مردم با مصرف درست منابع آبی می‌توانند کمک کنند تا تنش آبی به حداقل برسد هر چند برداشت آب توسط کشاورزان و استفاده از آبیاری مکانیزه و تحت فشار می‌تواند کمک بزرگی برای عبور از تنش آبی در تابسان کند.
بیش از ۱۰ سال است که کشور ما گرفتار خشکسالی شدید است؛ بنابراین این مهم نه یک پدیده بلکه یک اصل و چارچوب واقعی است و باید آن را بپذیریم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *