سه شنبه , فروردین ۱۹ ۱۳۹۹
خانه / دانستنیها پزشکی سلامت / در کلینیک کاوش بخوانید: اعلام شرایط و ضوابط دریافت معافیت پزشکی

در کلینیک کاوش بخوانید: اعلام شرایط و ضوابط دریافت معافیت پزشکی


اعلام شرایط و ضوابط دریافت معافیت پزشکی

سلامت نیوز: سازمان وظیفه عمومی طی اطلاعیه ای اعلام کرد: مشمولان متقاضی معافیت پزشکی برای کسب اطلاع بیشتر از تغییرات آیین نامه معافیت پزشکی و قوانین و مقررات مربوط به آن می توانند به پایگاه اطلاع رسانی این سازمان به نشانی www.vazifeh.police.ir مراجعه کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پایگاه خبری پلیس ؛ سازمان وظیفه عمومی طی اطلاعیه ای اعلام کرد : با اصلاح برخی از مواد قانون خدمت وظیفه عمومی در آبان ۱۳۹۰، بخشی از آیین نامه اجرایی پزشکی نیز تغییر کرده که با وجود اطلاع رسانی های مکرر ، همچنان مشاهده می شود که در اذهان عموم، از آیین نامه معافیت پزشکی به همان شیوه قدیم یاد می شود، در همین راستا در این اطلاعیه به مواردی از معافیت پزشکی که عمومیت بیشتری دارند، پرداخته شده است.

در این اطلاعیه آمده است: مشمولان متقاضی معافیت پزشکی می بایست از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی(پلیس +۱۰ ) اقدام کنند و پس از ثبت درخواست آنان در دفاتر یادشده ، سایر فرآیند معافیت پزشکی مانند معرفی نامه بیمارستان و …از طریق پست و پیامک به اطلاع مشمول خواهد رسید.
این اطلاعیه در خصوص معافیت از رزم می افزاید : مشمولانی که دچار بیماری، نقص عضو و یا اختلال روانی جزئی هستند، با در نظر گرفتن میزان تحصیلات آنان و به تشخیص شورای پزشکی وظیفه عمومی، قادر به انجام خدمت دوره ضرورت در امور غیررزمی تشخیص داده و معاف از رزم می شوند.
مشمولانی که به علت ابتلا به بیماری، موقتاً قادر به انجام خدمت دوره ضرورت نیستند به منظور درمان، به تشخیص شورای پزشکی وظیفه عمومی، حداکثر به مدت یکسال معافیت موقت پزشکی به آنان داده خواهد شد و پس از این مهلت مقرر، به مدت یک ماه مهلت دارند تا مجددا برای تعیین تکلیف وضعیت خدمتی خود به وظیفه عمومی مراجعه کنند.
همچنین مشمولانی که دچار بیماری، نقص عضو و یا اختلال روانی غیر قابل درمان هستند و به طور دائم، قادر به انجام خدمت دوره ضرورت در امور رزمی یا غیر رزمی نیستند، معاف دائم پزشکی می شوند.
مشمولان برای درخواست معافیت پزشکی باید پس از فراغت از تحصیل ، اخراج یا ترک تحصیل ، اقدام کنند مگر در صورت نقص عضو یا ابتلاء به بیماری هایی که مدرک تحصیلی در معافیت پزشکی تاثیری ندارد.
در این اطلاعیه در خصوص نوع معافیت پزشکی برخی از بیماری ها آمده است : مشمولانی که قد آنان کمتر از ۱۴۵ سانتی متر باشد معاف دائم پزشکی می شوند ، البته در مورد دارندگان مدرک تحصیلی لیسانس و بالاتر ، قدکمتر از ۱۴۰ سانتی متر، شامل معافیت دائم پزشکی می شود.
چاقی یا لاغری طبیعی که ناشی از بیماری نباشد معافیت ندارد و مشمولان صرفا در صورت چاقی یا لاغری مفرط ناشی از بیماری، معاف از رزم می شوند.
این اطلاعیه با تاکید براینکه در معافیت پزشکی چشم، نمره یک چشم ملاک محاسبه است می افزاید: به مشمولان دارای مدرک تحصیلی فوق دیپلم و پایین ترکه ضعف بینایی یک چشم آنان بیش از ۶ دیوپتر باشد معافیت دائم پزشکی تعلق می گیرد ، همچنین دارندگان مدرک کارشناسی و بالاتر با ضعف بینایی بیش از ۸ دیوپتر نیز شامل معافیت دائم پزشکی می شوند. همچنین کسانی که مبتلا به بیماری هیپرئیدروز یعنی تعرق شدید کف دست و پا هستند ، معاف از رزم خواهند شد. همچنین صافی کف پا در صورتی که همراه با دفورمیتی مچ پا باشد، معافیت دائم خواهد داشت، البته دارندگان مدارک کارشناسی و بالاتر معاف از رزم خواهند شد.
این اطلاعیه در خصوص برخی از بیماری های شایع اعصاب و روان خاطر نشان می کند: مشمولانی که به تشخیص شورای پزشکی وظیفه عمومی ، مبتلا به افسردگی اساسی باشند از خدمت دوره ضرورت معاف دائم می شوند ، همچنین مشمولانی که شش ماه از حمله افسردگی آنان گذشته باشد و اکنون هیچ گونه علائمی ندارند و بهبودی کامل حاصل کرده باشند معاف از رزم خواهند شد.
مشمولان متقاضی معافیت پزشکی برای کسب اطلاع از آیین نامه معافیت پزشکی و قوانین و مقررات مربوط به آن، می توانند به پایگاه اطلاع رسانی سازمان وظیفه عمومی به نشانی www.vazifeh.police.ir مراجعه کنند.

شما این خبر را از کلینیک کاوش می خوانید. کلینیک کاوش ارائه دهنده جدیدترین اخبار پزشکی و سلامت و مطالبی که برای سلامتی شما لازم و ضروری است. مطالب علمی و پزشکی را روزانه در کلینیک کاوش مطالعه نمایید. مطالب پزشکی در سایت کلینیک کاوش بصورت روزانه آپدیت شده و شما می توانید هر روز این مطالب را مطالعه نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *