چهارشنبه , خرداد ۲ ۱۳۹۷
خانه / دانستنیها پزشکی سلامت / در کلینیک کاوش بخوانید: بیماران پزشکان زن کمتر می‌میرند

در کلینیک کاوش بخوانید: بیماران پزشکان زن کمتر می‌میرند


بیماران پزشکان زن کمتر می‌میرند

سلامت نیوز: محققان به تازگی دریافته‌اند بیماران سالمندی که در بیمارستان‌ها توسط پزشکان زن مداوا می‌شوند،‌ از خطر مرگ و میر کمتری نسبت به بیمارانی برخوردارند که توسط پزشکان مرد درمان می‌شوند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از همشهری، براساس گزارش ديسكاوري، محققان مي‌گويند اگر تمامي پزشكان جهان به يك اندازه و به اندازه برخي از پزشكان زن سختكوش به بيماران توجه كنند، سالانه ۳۲ هزار نفر كمتر جان خود را از دست خواهند‌داد.

به گفته محققان دانشگاه هاروارد، به نظر مي‌آيد جنسيت پزشك براي بيماران از اهميت بالايي برخوردار باشد و در اين صورت تفاوت الگوهاي حرفه‌اي ميان پزشكان زن و مرد مي‌تواند نتايج باليني مهمي از خود به جا بگذارد.

محققان با بررسي بيش از ۱٫۵ ميليون نفر از افراد ذينفع سيستم درمان پزشكي در آمريكا، ۶۲۰ هزار مرد و ۹۶۰ هزار زن مسن‌تر از ۶۵ سال كه در بيمارستان بستري شده‌بودند. اين افراد توسط پزشكان زن و مرد، ۲۰ هزار پزشك زن و ۶۰ هزار پزشك مرد طي سال‌هاي ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ درمان شده‌بودند.

در اين داده‌ها، محققان دليل بستري شدن بيماران و شدت بيماري آنها را مورد بررسي قرار دادند و دريافتند احتمال مرگ افرادي كه توسط پزشكان زن معالجه شده‌اند، ۴ درصد كمتر و احتمال بستري شدن دوباره آنها پس از ۳۰ روز از اولين ملاقات با پزشك نيز ۵ درصد كمتر از افرادي است كه توسط پزشك مرد معالجه شده‌اند.

اين حقيقت كه نتيجه بررسي‌ها آماري ثابت و پايدار را نشان مي‌دهند مشخص مي‌كند بخشي از عملكرد پزشكان زن متفاوت از عملكرد پزشكان مرد است، اگرچه هنوز منشا اين اختلاف مشخص نيست.

بررسي‌هاي پيشين نشان داده بودند كه پزشكان زن بيشتر از پزشكان مرد به دستورالعمل‌هاي باليني پايبند هستند و بيشتر از مردها با بيمار ارتباط برقرار مي‌كنند. با اين همه تعيين عامل اصلي اين تفاوت آماردي ميان عملكرد پزشكان زن و مرد نيازمند بررسي‌هاي بيشتر خواهد بود.

شما این خبر را از کلینیک کاوش می خوانید. کلینیک کاوش ارائه دهنده جدیدترین اخبار پزشکی و سلامت و مطالبی که برای سلامتی شما لازم و ضروری است. مطالب علمی و پزشکی را روزانه در کلینیک کاوش مطالعه نمایید. مطالب پزشکی در سایت کلینیک کاوش بصورت روزانه آپدیت شده و شما می توانید هر روز این مطالب را مطالعه نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *