خانه / دانستنیها پزشکی سلامت / در کلینیک کاوش بخوانید: فقدان نهاد آگاهی‌بخش، عامل اصلی افزایش ایدز

در کلینیک کاوش بخوانید: فقدان نهاد آگاهی‌بخش، عامل اصلی افزایش ایدز


فقدان نهاد آگاهی‌بخش، عامل اصلی افزایش ایدز

سلامت نیوز: طبق آخرین آمار ارائه شده از سوی دکتر مسعود مردانی، عضو کمیته کشوری ایدز، آمار واقعی مبتلایان در ایران سه تا چهار برابر موارد ثبت شده است و پیش‌بینی می‌شود که بین ۹۰ هزار تا ۱۲۰ هزار فرد مبتلا به ایدز در کشور داشته باشیم که از ابتلای خود بی‌خبرند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه جهان صنعت، چند سالی است اتوبوس ایدز در میادین شهر تهران مشغول فعالیت شده و اقدامی خلاقانه و بسیار مفید جهت آگاهی مردم از این بیماری و راهکارهای مقابله و پیشگیری از آن انجام داده است. این اتوبوس که با کمک مددکار و پزشک متخصص ایدز و مشاور در سطح شهر به صورت رایگان از مردم آزمایش ایدز می‌گیرد، نه‌تنها توزیع فرم آگاهی مردم از این بیماری که تا همین چند سال پیش در اقدامی کاملا اشتباه، تابو بود را افزایش داده، بلکه در زمینه اطلاع‌رسانی از نحوه برخورد و رفتار مردم با این بیماران نیز فعالیت‌های خوبی انجام داده است. هر چقدر فعالیت‌های اینچنینی و فرهنگ‌سازی و آگاهی‌رسانی از این بیماری افزایش یابد، ترس از آن کاهش می‌یابد و دیگر مردم با «ایدز» همچون هیولا برخورد نمی‌کنند.

محمدرضا سیدقاسمی پزشک عمومی است که ازچند سال قبل تا‌کنون، مشاور وزارت بهداشت در طرح استقرار اتوبوس‌های سلامت برای کنترل و پیشگیری از بیماری ایدز بوده و از نزدیک با کم و کیف این طرح آشناست. به سراغ او رفتیم تا سوالاتی در مورد نتایج، کیفیت و نحوه اجرای این طرح در طول یک سال گذشته بپرسیم.
او ابتدا از مورد توجه قرار گرفتن این طرح از جانب شهروندان تهرانی گفت و اینکه استقرار این اتوبوس‌ها، باعث می‌شود از صرف هزینه‌های زمانی و مالی اضافی برای شهروندان جلوگیری شود و همگان می‌توانند هنگام انجام کارهای روزانه هم سری به این اتوبوس‌ها بزنند تا از سلامت خود اطمینان یابند.

وی ادامه داد: «میزان استقبال در سال گذشته و اولین اجرای این طرح، بسیار عالی و فراتر از حد انتظار بود و در برخی ایستگاه‌ها شاهد ایجاد صف‌های طویل برای انجام آزمایش ایدز بودیم. وقتی آزمایشگاه‌ها را به وسط خیابان و محل تردد شهروندان بیاوریم، بدون شک باید انتظار چنین استقبالی را هم داشته باشیم‌ زیرا بسیاری از مردم از صرف هزینه برای انجام تست‌های معمول آزمایشگاهی و صرف وقت، خودداری می‌کنند. در سال ۹۵ هم استقبال خوب شهروندان، همچنان ادامه‌دار بود و ما را تشویق به استمرار طرح در تمام فصول سال کرد.»

سیدقاسمی سپس به سراغ مرحله بعدی و مشخص شدن جواب آزمایش‌ها برای شهروندان رفت و از عکس‌العمل آنان و نحوه برخورد همکارانش گفت:
« حتما تاکید داریم که قبل و بعد از آزمایش مشاوره کافی به تست‌دهندگان ارائه شود تا در صورت مثبت اعلام شدن نتیجه، دچار فشار روحی و عصبی نشوند. حدود ۱۰ دقیقه پس از انجام آزمایش و در محل اتوبوس، نتیجه آزمایش را اعلام می‌کنیم و با راهنمایی و توصیف کافی راه‌های جلوگیری از ایدز، بیماران را وارد پروسه کنترل خواهیم کرد تا فرد مبتلا به ایدز بتواند مانند سایر شهروندان به زندگی عادی خود ادامه دهد.»

این پزشک عمومی از عدم اطلاع عموم مردم از نوع برخورد با بیماری ایدز به عنوان اصلی‌ترین مشکل پیش رو در این زمینه یاد می‌کند و از لزوم افزایش مشاوره‌ها و ورود اطلاعات کافی به کتاب‌های درسی می‌گوید: «به دنبال آن هستیم تا با همکاری مدیران وزارت آموزش و پرورش، اطلاعاتی در مورد راه‌های پیشگیری از انتقال بیماری ایدز در کتاب‌های درسی بگنجانیم تا کودکان ما بدانند که به راحتی می‌توانند از بروز اتفاقی ناخوشایند در آینده‌شان جلوگیری کنند. متاسفانه بسیاری از خانواده‌ها به دلیل اعتقادات سنتی رایج، تمایلی به آگاهی بخشی فرزندان‌شان در این زمینه ندارند و همین مساله به یکی از عوامل عمده فراگیری این بیماری تبدیل شده است. در سالیان اخیر و به همت کارکنان وزارت بهداشت تا حدود زیادی توانستیم، قبح و ترس هموطنان از این بیماری را کاهش دهیم. باید به تمام هموطنان به طور کامل توضیح دهیم که فرد مبتلا به ایدز، در طرح کنترل و پیشگیری از افزایش ایدز، به راحتی می‌تواند ازدواج کند و حتی بچه‌دار شود.»

مدیرعامل موسسه پیام آوران همیاری در مورد میزان فایده ساخت سریال‌ اخیر تلویزیون برای افزایش اطلاعات عمومی در زمینه پیشگیری از ابتلا به ایدز برای نخستین بار، توضیحاتی داد. او تصریح کرد: «اگرچه باید بسیار زودتر از حالا به فکر ساخت چنین برنامه‌هایی می‌افتادیم اما ماهی را هر وقت که از آب بگیرید، تازه است و صدا‌و‌سیما و دیگر رسانه‌های عمومی می‌توانند بازوی اصلی ما در کنترل جمعیت متبلا به ایدز باشند. باید تابوی مطرح کردن نام ایدز و آگاهی از آن به طور کامل شکسته شود. مثلا بنده برای مشاوره معلمان مدرسه‌ای دخترانه در تهران به آن مرکز رفته بودم و در بدو ورود، با اخطار مدیر آن مدرسه مواجه شدم که باید از توصیف مسایل خط قرمزی خودداری کنم! من به آن مدیر محترم مدرسه یادآور شدم که مساله و معضل اصلی همین خط قرمزهاست و اگر نخواهیم که این تابوهای بیهوده را بشکنیم، دیگر صحبت و مشاوره امثال بنده برای مردم بی‌فایده است. تاکید ما به آگاهی بخشی معلمان برای این است که دانش‌آموزان هم به اندازه کافی از خطرات و راه‌های انتقال بیماری مطلع شوند تا پس از رسیدن به سن بلوغ، درگیر آن نشوند.»

دکتر محمدرضا سیدقاسمی در پایان صحبت‌هایش به نقل خاطره‌ای از مشاوره‌هایش به ترنس‌سکشوال‌ها و تراجنسیتی‌ها گفت و از نادیده گرفتن این هموطنان، گلایه کرد. وی ادامه داد: «وقتی این دوستان را برای مشاوره به دفترم دعوت کردم، متوجه شدم که چیزی حدود ۸۰ درصد آنان از امکان انتقال بیماری ایدز در روابط‌شان بی‌اطلاعند و شدیدا نیازمند مشاوره هستند.
معتقدم که نادیده گرفتن این هموطنان و سخنانی مشابه آنچه آقای احمدی نژاد در تکذیب وجودشان گفت، فقط به افزایش بیماری ایدز منجر می‌شود و باید برای کنترل این بیماری در این قشر، چاره‌ای اندیشید. خوشبختانه در حال حاضر، تمام بیمارستان‌های دولتی کشور به صورت رایگان پذیرای بیماران مبتلا هستند و این نکته مثبت ماجراست‌ اما بدون شک باید به دنبال آن دسته از مبتلایانی باشیم که از ابتلا خود بی خبرند و زمانی پی به بیماری خود می‌برند که کار از کار گذشته است و نمی‌توان برایشان کاری کرد.»

گفتنی است که طبق آخرین آمار ارائه شده از سوی دکتر مسعود مردانی، عضو کمیته کشوری ایدز، آمار واقعی مبتلایان در ایران سه تا چهار برابر موارد ثبت شده است و پیش‌بینی می‌شود که بین ۹۰ هزار تا ۱۲۰ هزار فرد مبتلا به ایدز در کشور داشته باشیم که از ابتلای خود بی‌خبرند. به گفته وی، بیشترین راه انتقال بیماری ایدز تا چند سال پیش از طریق استفاده از سرنگ مشترک در معتادان تزریقی بوده که به تازگی، از اعتیاد تزریقی به روابط جنسی پرخطر تغییر یافته است. این آمار ارائه شده به همراه توضیحات دکتر سیدقاسمی لزوم هوشیاری بیش از پیش مسوولان و اقداماتی موثرتر در این زمینه را می‌طلبد. مساله‌ای که به گفته سید قاسمی در حال حاضر از عدم وجود متولی اصلی و واحد برای آگاهی بخشی کل جامعه رنج می‌برد و باید ذهنیت مدیران امر و تصمیم‌گیرنده را به آن روشن‌تر کرد.

شما این خبر را از کلینیک کاوش می خوانید. کلینیک کاوش ارائه دهنده جدیدترین اخبار پزشکی و سلامت و مطالبی که برای سلامتی شما لازم و ضروری است. مطالب علمی و پزشکی را روزانه در کلینیک کاوش مطالعه نمایید. مطالب پزشکی در سایت کلینیک کاوش بصورت روزانه آپدیت شده و شما می توانید هر روز این مطالب را مطالعه نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *