پنج شنبه , فروردین ۲۱ ۱۳۹۹
خانه / دانستنیها پزشکی سلامت / در کلینیک کاوش بخوانید: هشدار کارشناسان دربارۀ انقراض سریع‌ترین دوندۀ دنیا

در کلینیک کاوش بخوانید: هشدار کارشناسان دربارۀ انقراض سریع‌ترین دوندۀ دنیا


هشدار کارشناسان دربارۀ انقراض سریع‌ترین دوندۀ دنیا

سلامت نیوز: کارشناسان ضمن هشدار دربارۀ انقراض سریع‌ترین دوندۀ دنیا، یوزپلنگ، اتخاذ اقدامات فوری برای جلوگیری از این روند را خواستار شده‌اند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پرس تی وی،بر اساس برآوردهای دانشمندان، فقط ۷ هزار و یک‌صد یوزپلنگ در حیات‌وحش و در اراضی کمتر از ۹ درصد از اراضی که پیشتر زندگی می‌کردند، زیست می‌کنند.

به گزارش انجمن جانورشناسی لندن (ZSL) و انجمن حیات‌وحش (WCS) جمعیت گونۀ آسیایی این جانور به پایین‌ترین سطح خود رسیده و تنها کمتر از ۵۰ قلاده از این نوع در ایران زیست می‌کنند.

این در حالی است که شمار یوزپلنگان در زیمباوه در بیش از یک دهه گذشته به ۸۵ درصد کاهش‌یافته است.

دکتر سارا دورانت، سرپرست برنامۀ حفاظت از یوزپلنگ‌ها می‌گوید به دلیل ماهیت مرموز این حیوان گریزپا جمع‌آوری اطلاعات دربارۀ این حیوان دشواراست اما یافته‌های ما بر اساس فضای وسیع موردنیاز زیستگاه یوزپلنگ و همچنین تهدیداتی که این جاندار را تهدید می‌کند نشان می‌دهد که خطر انقراض این‌گونه را بیش از هر زمان دیگری تهدید می‌کند.

یوزپلنگ در صدر حیوانات گوشت‌خوار دنیا قرار دارد و برای زیست به فضایی گسترده نیاز دارد. ازآنجایی‌که ۷۷ درصد از زیستگاه‌های این حیوان در خارج از مناطق حفاظت‌شده قرار دارد این حیوان به‌ویژه در برابر تهدیدات انسانی بسیار آسیب‌پذیر است.

یوزپلنگ جانوری مهره‌دار و پستاندار از راستهٔ گوشت‌خواران، خانوادۀ گربه‌سانان است. این جانور درگذشته در بیشتر مناطق آفریقا و گستره وسیعی از آسیای مرکزی و شبه‌قاره هند یافت می‌شد، اما امروزه با کاهش شدید جمعیت روبرو شده است. از میان دو زیرگونهٔ اصلی یوزپلنگ، یکی از زیرگونه‌ها که بانام «یوزپلنگ آسیایی» شناخته می‌شود درخطر جدی انقراض است و تعداد کمی از آن در دشت‌های مرکزی ایران به بقا ادامه می‌دهند.

شما این خبر را از کلینیک کاوش می خوانید. کلینیک کاوش ارائه دهنده جدیدترین اخبار پزشکی و سلامت و مطالبی که برای سلامتی شما لازم و ضروری است. مطالب علمی و پزشکی را روزانه در کلینیک کاوش مطالعه نمایید. مطالب پزشکی در سایت کلینیک کاوش بصورت روزانه آپدیت شده و شما می توانید هر روز این مطالب را مطالعه نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *