پنج شنبه , فروردین ۲۱ ۱۳۹۹
خانه / دانستنیها پزشکی سلامت / در کلینیک کاوش بخوانید: پایان دادن به ایدز و مالاریا تا پایان سال ۲۰۳۰

در کلینیک کاوش بخوانید: پایان دادن به ایدز و مالاریا تا پایان سال ۲۰۳۰


پایان دادن به ایدز و مالاریا تا پایان سال 2030

سلامت نیوز:عضو هیئت موسس انجمن سلامت خانواده ایران گفت: پایان دادن به بیماری‌هایی همچوم ایدز، مالاریا و سل تا پایان سال ۲۰۳۰ از اهداف اصلی توسعه پایدار سلامت در جهان است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ صفیه شهریاری افشار در نشست خبری انجمن سلامت خانواده ایران افزود: ۱۷ هدف اصلی و ۱۶۹ هدف فرعی توسط سازمان ملل برای تمام کشورهای جهان در نظر گرفته شده است که شاخص رسیدن به توسعه پایدار تا سال ۲۰۳۰ شناخته شده اند.

وی گفت: پایان دادن به فقر، پایان دادن به گرسنگی، تضمین زندگی سالم برای همه، آموزش با کیفیت برای همه، رسیدن به عدالت جنسیتی، در اختیار داشتن آب سالم برای همه، دسترسی به منابع پایدار انرژی برای همه،اشتغال برای همه، صنعتی شدن پایدار و ارتقا صلح و دوستی از جمله محور های رسیدن به توسعه سلامت در کشور است.

شهریاری افشار با بیان اینکه پیش بینی ما تا سال ۲۰۳۰ کاهش مرگ و میر مادران است ادامه داد: یکی از شاخص های توسعه پایدار سلامت کاهش مرگ مادران است که براساس آمار سازمان بهداشت جهانی کمتر از ۷۰ مورد در ۱۰۰ هزار نفر اعلام شده است، در حالی که مفتخریم بگوییم در کشور ما هم اکنون مرگ مادران کمتر از ۲۰ در ۱۰۰ هزار است.

عضو انجمن سلامت خانواده ایران افزود: همچنین کاهش مرگ و میر نوزادان در بدو تولد از دیگر شاخص های توسعه پایدار است که در کشور ما بالاتر از استاندارد جهانی است.

وی با بیان اینکه پایان دادن به بیماری هایی همچون سل مالاریا و ایدز تا سال ۲۰۳۰ نیز از دیگر محور های توسعه پایدار است گفت: در خصوص ایدز باید گفت هم اکنون بیش از ۳۷ درصد موارد ابتلا به ایدز از طریق تزریقی، ۴۰ درصد از طریق جنسی و ۲ درصد از مادر به جنین و ۲۱ درصد موارد ناشناخته است که کشور ما در این زمینه باید برنامه های آموزشی و فرهنگی گسترده ای داشته باشد.

وی در پایان گفت: تقویت پیشگیری از بیماری ها از دیگر مواردی است که باید در توسعه پایدار سلامت در جهان و کشور ما مورد توجه جامعه باشد و در این زمینه رزیدنت ها باید دوره های اجباری قبل از فارغ التحصیل شدن را در مراکز مشخصی که از سوی دانشگاه ها معرفی می شوند بگذرانند تا در آغاز فعالیت خود نسبت به مشکلات گروه‌های آسیب پذیر آگاهی بیشتری داشته باشند.

شما این خبر را از کلینیک کاوش می خوانید. کلینیک کاوش ارائه دهنده جدیدترین اخبار پزشکی و سلامت و مطالبی که برای سلامتی شما لازم و ضروری است. مطالب علمی و پزشکی را روزانه در کلینیک کاوش مطالعه نمایید. مطالب پزشکی در سایت کلینیک کاوش بصورت روزانه آپدیت شده و شما می توانید هر روز این مطالب را مطالعه نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *