خانه / دانستنیها پزشکی سلامت / در کلینیک کاوش بخوانید: پروتئینی که فعالیتش عفونت ایدز را انتشار می‌دهد

در کلینیک کاوش بخوانید: پروتئینی که فعالیتش عفونت ایدز را انتشار می‌دهد


پروتئینی که فعالیتش عفونت ایدز را انتشار می‌دهد

سلامت نیوز: در یک تحقیق متضاد با مطالعات پیشین، دانشمندان دریافته‌اند جلوگیری موقت از فعالیت پروتئینی که در واکنش اولیه سیستم ایمنی بدن به عفونت‌های ویروسی نقش دارد می‌تواند در مبارزه با HIV بسیار کارآمد باشد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سلامت آنلاین، جلوگیری موقت از فعالیت یک نوع پروتئین به نام Type-I interferon می‌تواند عملکرد ایمنی بدن را در مبتلایان به ایدز بازگرداند و به سرکوب ویروس‌های عفونی در طول درمان با داروهای ضد ویروسی در افراد مبتلا به عفونت‌های مزمن ویروس‌های عامل ایدز سرعت بیشتری ببخشد.

به گزارش سیاست‌دیلی، اسکات کیچن، نویسنده ارشد تحقیق و دانشیار دانشکده پزشکی دیوید گفن در دانشگاه کالیفرنیا گفت: این مطالعه که روی حیوانات بررسی شده، برای اولین بار است که نقش مخرب یک نوع اینترفرون را در روند مبارزه سیستم ایمنی بدن در مقابل عفونت اچ‌آی‌وی نشان می‌دهد.

او افزود: بسیاری بر این باورند که هر چه فعالیت اینترفرون بیشتر باشد بهتر است حال آن‌که چنین نیست و ما نشان داده‌ایم این نوع اینترفرون در طول مزمن شدن عفونت اچ‌آی‌وی، اثرات مضری بر توانایی بدن برای مبارزه با عفونت اچ‌آی‌وی و حتی دیگر انواع عفونت مثل سرطان دارد و می‌تواند به سرعت گرفتن انتشار آلودگی اچ‌آی‌وی در بدن بیانجامد.

برای این مطالعه، محققان از موش‌هایی استفاده کردند که مغز استخوان، بافت تیموس و سلول‌های سیستم ایمنی بدنشان با سلول‌های سیستم ایمنی بدن انسان جایگزین شده بود. آنها توانسنتد موش‌های آلوده به عفونت اچ‌آی‌وی را با مسدود کردن موقت فعالیت این پروتئین موسوم به Type-I interferon، درمان کنند. جلوگیری از فعالیت این پروتئین همچنین به سیستم ایمنی بدن موش‌ها اجازه داد از حالت خستگی به حالت اولیه بازگردد و در نتیجه مقادیر کافی و مناسبی از سلول‌های موسوم به CD8 T برای حمله به سلول‌های آلوده و کشتن آنها تولید کند.

بر اساس یافته‌های این تحقیق که در مجله Clinical Investigation منتشر شده، سرکوب ویروس‌های اچ‌آی‌وی به این طریق هنگامی که با دروهای ضد ویروسی ترکیب و همراه شد شتاب بیشتری گرفت و روند درمان سرعت یافت.

به گفته کیچن، بر خلاف تصور کنونی، این تحقیقات جدید نشان داده که مسدود کردن پروتئین مذکور آثار مفیدی بر کاهش مقدار ویروس و افزایش توانایی دستگاه ایمنی بدن برای پاکسازی عفونت‌های حاصل از این ویروس‌ها دارد.

شما این خبر را از کلینیک کاوش می خوانید. کلینیک کاوش ارائه دهنده جدیدترین اخبار پزشکی و سلامت و مطالبی که برای سلامتی شما لازم و ضروری است. مطالب علمی و پزشکی را روزانه در کلینیک کاوش مطالعه نمایید. مطالب پزشکی در سایت کلینیک کاوش بصورت روزانه آپدیت شده و شما می توانید هر روز این مطالب را مطالعه نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *